Obudowa do rozdzielnic elektrycznych Ex e czy Ex d?
Obudowa do rozdzielnic elektrycznych Ex e czy Ex d? Takie pytanie często pada w rozmowach z naszymi klientami. Odpowiedź nie jest jednoznaczna i zawsze leży po stronie zleceniodawcy, ale chętnie przybliżmy kilka kwestii, które pozwolą podjąć trafną decyzję.
Mimo tego, że dany temat zawsze wymaga poruszenia kilku kwestii technicznych, to spróbujemy przedstawić różnicę w możliwie najprostszy sposób.
W czasach kiedy koszty produkcji znacząco rosną, naturalne jest, że próbujemy znaleźć rozwiązanie, które pozwoli na optymalizację wydatków.
Integratorzy instalacji elektrycznych w strefach zagrożonych wybuchem EX stają przed wyborem często pytają nas o obudowy EX-e, które zapewniają ochronę zgodną z normą ATEX, ale też wymagają zastosowania pozostałych elementów z daną certyfikacją. Produkty do strefy EX zazwyczaj są droższe niż te standardowe. A gdyby jednak użyć standardowych produktów wewnątrz obudowy, ale mimo wszystko zapewnić im pełną ochronę przeciwwybuchową? W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie obudowy EX d. Sama skrzynka EX d jest zazwyczaj droższa niż wersja Ex e, ale gdy przekalkulujemy wszystkie koszta związanie z jej prefabrykacją, to suma kosztów obu rozwiązań może się od siebie różnić. Wszystko oczywiście zależy od tego, jakie mamy potrzeby i komponenty znajdą się w rozdzielnicy. Możemy być jednak pewni, że zawsze warto spojrzeć holistycznie i szukać rozwiązań.
Obudowa do rozdzielnic elektrycznych Ex e czy Ex d? Zachęcam do wspólnego szukania odpowiedzi na to pytanie: info@ex-con.pl.
Dodaj komentarz