Dławnice kablowe
Dławnice kablowe jako doskonałe rozwiązanie dla ochrony instalacji elektrycznych od wiodącego producenta PFLITSCH.
Dławnice kablowe – Doskonałe rozwiązanie dla ochrony instalacji elektrycznych
Dławiki kablowe są niezwykle ważnym elementem w zabezpieczaniu urządzeń elektrycznych, takich jak szafy rozdzielcze czy puszki rozgałęźne, przed uszkodzeniami mechanicznymi, kurzem i wilgocią. Ich głównym zadaniem jest szczelne połączenie kabla z obudową, zapewniając niezawodną ochronę. Współcześnie obowiązują standardy dotyczące gwintów metrycznych zgodnie z normą EN 60423. Jednak wciąż używane są również starsze modele dławików kablowych z gwintem stalowym (PG), znane jako dławiki PG, oraz samo uszczelniające się gwinty NPT, szczególnie popularne na rynku amerykańskim.
Innowacyjne rozwiązanie – dławnice kablowe od PFLITSCH
Dławik kablowy, czyli „uszczelnienie kabla” zostało wynalezione i opatentowane przez Otto Pflitsch z Hückeswagen w latach 60. XX wieku (numer patentu niemieckiego 1 263 134, nadany 3 lipca 1966 roku). W początkowych modelach dławnic kablowych gumowy pierścień był zaciskany przy użyciu śruby dociskowej, co zapewniało uszczelnienie. Po wprowadzeniu tworzyw sztucznych do przemysłu gumowy pierścień został wzmocniony zaciskowymi płetwami, co zwiększyło odporność na naprężenia. Niestety, taki system może powodować uszczuplenie osłony kabla, co w dłuższej perspektywie prowadzi do utraty szczelności.
Alternatywą dla tego rozwiązania był dławik kablowy zaprojektowany przez Ottona i Haralda Pflitscha pod koniec lat 60. XX wieku. W tym przypadku zastosowano duże uszczelnienie, które jest delikatnie dociskane do kabla.
Aby zapewnić instalację zgodną z normami dotyczącymi elektromagnetycznej kompatybilności, dławiki kablowe mogą być wyposażone we wkłady EMC, co pozwala uniknąć konieczności przechowywania specjalnych dławików kablowych przeznaczonych do tego celu. Do specjalnych rozwiązań należą także higieniczne dławniki kablowe wykonane ze stali nierdzewnej i tworzyw sztucznych, certyfikowane przez EHEDG dla przemysłu spożywczego, o gładkich, zaokrąglonych powierzchniach i bezszwowej konstrukcji, zapobiegającego gromadzeniu się zanieczyszczeń i łatwych do czyszczenia. Natomiast dławniki kablowe z wkładami zapewniającymi ochronę przeciwpożarową zgodnie z normą EN 45545-2 muszą wytrzymać ogień i dym przez co najmniej 15 minut.
Skuteczna ochrona przed zagrożeniami
Dla dławników kablowych wymaga się minimalnej ochrony IP54. Na rynku dostępne są również modele o większej ochronie, takie jak IP65/IP66 (chroniące przed kurzem i strumieniem wody) oraz IP68/IP69K (chroniące przed kurzem i całkowicie wodoszczelne), które zapewniają bezpieczeństwo użytkownikom.
Dla kabli wstępnie zakończonych ze wtyczkami doskonale nadają się dławiki kablowe rozdzielne. Dławiki kablowe zintegrowane z systemami flanszowymi, umożliwiające jednoczesne zamontowanie wielu kabli, są również dostępne. W zależności od modelu, tego rodzaju dławniki kablowe mogą osiągać ochronę IP66/IP68.
W niektórych przypadkach stosuje się dławniki kablowe z uszczelką szczoteczkową. Należy jednak pamiętać, że takie uszczelki nie spełniają wymogów dotyczących ochrony IP68/IP69K, lecz zapewniają jedynie ochronę przed kurzem i przeciągami powietrza. Są one głównie używane do wprowadzania przewodów do szaf sieciowych, skrzynek rozdzielczych czy szaf sterowniczych.
Rozwiązania dla specjalistycznych branż
Dławniki kablowe mogą również pełnić funkcję wtyczek ochronnych dla środowiska zagrożonego wybuchem, jeśli wykonane są z elastomerów i spełniają odpowiednie normy (źródło: DIN EN 60079-0 (VDE 0170-1):2014-06). Składają się one z trzech części: dwuczęściowego korpusu wtyczki i szczelinowanego elementu uszczelniającego. Dzięki temu można wprowadzać wcześniej konfekcjonowane przewody, niezależnie od tego, czy mają one wtyczki. Alternatywnie, można zastosować także rozdzielne systemy wprowadzania kabli. Pozwalają one na jednoczesne wprowadzenie i uszczelnienie dużej liczby konfekcjonowanych kabli.
Dodaj komentarz